Ile kosztuje projekt wnętrza?

Ile kosztuje projekt wnętrza?


Coraz więcej osób zastanawia się nad powierzeniem projektu swojego mieszkania architektowi wnętrz i pierwszym pytaniem, jakie zadaje jest: ile to kosztuje? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy projektant ? w zależności od doświadczenia oraz wielu innych czynników ? może inaczej wycenić swoją pracę.

Standardowo kompleksowy projekt bez nadzoru, w którego skład wchodzą konsultacje, rysunki techniczne, wizualizacje i specyfikacje w dużym mieście kosztuje przynajmniej 120 zł/m2, chociaż nie do wszystkich powierzchni można zastosować ten przelicznik.

projektowanie wnętrz trójmiasto

Załóżmy, że mamy łazienkę 5 m2 i chcielibyśmy ustalić cenę projektu, która teoretycznie wynosiłaby 500 zł. Tyle że przy takim wnętrzu napracujemy się podobnie, jak przy łazience o powierzchni 10 m2, która będzie już kosztowała dwa razy więcej. Dlaczego podobnie? Ponieważ pewne czynności wykonamy tak samo w przypadku małego pomieszczenia, jak i trochę większego, dlatego niewielkich powierzchni nie powinno się liczyć od m2, a wyceniać indywidualnie. Sama tak robię i ta zasada rzeczywiście się sprawdza.

Owszem, w internetach możemy znaleźć mnóstwo ofert “projektantów”, którzy zrobią nam aranżację za 250 zł, ale kompletnie nie wiem, jak im może się to opłacać. Prędzej zrozumiem 250 zł/m2 niż za całe pomieszczenie. Dlaczego? Ponieważ jest to bardzo żmudna praca, gdzie trzeba zadbać o każdy szczegół, odwiedzić mnóstwo sklepów w poszukiwaniu najbardziej pasujących mebli czy dodatków, stworzyć odpowiednią koncepcję wnętrza, spędzić kilkadziesiąt godzin na rozmowach z klientem, wykonać rysunki, wizualizacje i wiele innych czynności, które składają się nam na całość projektu.

Wiadomo, że jak ktoś dopiero zaczyna przygodę z własną działalnością, to może mieć problem z wyceną swojej pracy, ponieważ tego na studiach się nie dowiemy i albo musimy pytać kolegów po fachu, albo po prostu z czasem nasz cennik sam się wyklaruje.

A co z projektem z nadzorem? Ile kosztuje?

Nadzór, czyli wizyty projektanta na budowie, rozmowy z wykonawcami, dostawcami itp., podniesie nam cenę projektu o jakieś 30-40%. Natomiast, jeśli interesowały nas projekt pod klucz, czyli taki, gdzie architekt wnętrz bierze na siebie całą odpowiedzialność za dopilnowanie robót remontowych, zadbanie o dostawę mebli, materiałów itp., będzie najdroższą opcją do wyboru, za którą zapłacimy co najmniej dwukrotność podstawowej stawki.

Dlatego zanim poprosimy projektanta o wycenę, powinniśmy zastanowić się nad tym, jaki zakres usług nas interesuje.
Na koniec chciałabym jeszcze tylko zaznaczyć, że podana cena 120 zł/m2 nie dotyczy każdego projektanta, ponieważ bez problemu znajdziecie biura, w których na starcie otrzymacie ofertę sięgającą kilkuset zł/m2 i wierzcie mi – wcale nie będzie to wygórowana kwota za tyle godzin pracy.

Czy warto zatrudnić projektanta wnętrz?

Jeśli zastanawiacie się nad zleceniem projektu architektowi wnętrz, ale przerażają Was koszty z tym związane, powinniście się zastanowić, czy na pewno – jeśli nie skorzystacie z jego usług – wyjdziecie na tym lepiej. Weźcie pod uwagę fakt, że to osoba, która się zna na swojej pracy, ma wyobraźnię, zbudowaną sieć kontaktów z dostawcami i wykonawcami i która dołoży wszelkich starań, byście czuli się w Waszym wnętrzu idealnie. Podejmując się takiej współpracy, zaoszczędzicie czas, nerwy i nierzadko również pieniądze. Wybór pozostawiam Wam.

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi rozjaśniłam Wam nieco temat kosztu wynajęcia architekta wnętrz, a jeśli będziecie mieć jeszcze jakieś pytania, śmiało piszcie je w komentarzach.


Zapisz

Zapisz