Wnętrza filmowe: Kevin sam w domu

Wnętrza filmowe: Kevin sam w domu


Nie ma wśród Was chyba osoby, która choć raz nie obejrzałaby filmu Kevin sam w domu z Macaulayem Culkinem w roli tytułowej. Ta produkcja tak bardzo zakorzeniła się w umysłach Polaków jako obowiązkowy element towarzyszący świętom Bożego Narodzenia, że kiedy kilka lat temu Polsat nie umieścił go w ramówce, ludzie masowo zaczęli pisać prośby o przywrócenie go na antenę. I taki oto sposób tradycja związana z Kevinem wciąż jest kontynuowana, dzięki czemu i ja chętnie rzucam na niego okiem w przerwie między sałatką a kolędowaniem (taa… jasne). I mimo że wiele dialogów znam już na pamięć, zawsze znajdzie się jakiś nowy szczegół, który mnie rozbawi lub zaskoczy.

Co czyni ten film tak wyjątkowym, że postanowiłam opowiedzieć Wam o wnętrzach, które w nim się znajdują? Otóż, jeśli dobrze się im przyjrzeć, to wszystkie pomieszczenia są urządzone w kolorach kojarzonych ze Świętami, czyli czerwonym, zielonym i białym. Ta zasada nie ty tyczy się tylko domu, ale całej scenografii i kostiumów wszystkich bohaterów, jednak dziś skupimy się tylko na tym pierwszym.

Nie wiem, czy wszyscy wiecie, że zdjęcia do Kevina były kręcone w prawdziwym domu w Illinois, który jeszcze niedawno mogliśmy odwiedzić (poza tym, że na żywo) na Google Street View. Jednak gdy pojawił się nowy właściciel, postanowił usunąć podgląd z map, przez co dziś zamiast domu, możemy podziwiać jedynie… plamę.

home-alone-real-house

Źródło: http://hookedonhouses.net

Przekraczając próg ogromnego domu McCallisterów, pierwszą rzeczą, która rzuca nam się w oczy są schody pokryte czerwoną wykładziną. Na ścianie mamy galerię zdjęć domowników, która została przymocowana do ściany z wzorzystą tapetą. Motywy roślinne to również znak rozpoznawczy scenografii Kevina. Pojawiają się na tkaninach, tapetach, obrazach oraz w oryginalnej – żywej formie.

Źródło: http://hookedonhouses.net

 

Źródło: http://hookedonhouses.net

 

Źródło: http://hookedonhouses.net

Idąc dalej, mimo najróżniejszych kształtów i teoretycznie gryzących się ze sobą wzorów, czujemy cały czas spójność, o którą zadbali scenografowie tego filmu. Na meblach są porozstawiane świąteczne figurki, dekoracje, a całość dopełnia klimatyczne światło z najróżniejszych lamp.

Moim zdaniem genialnie prezentuje się zielona ściana, którą widać poniżej. Kontrastująca czerwień i dodatek bieli, brązu i złota wprowadza do wnętrza wyjątkowy klimat Bożego Narodzenia.

Źródło: http://hookedonhouses.net

 

Źródło: betweennapsontheporch.net

 

Źródło: http://hookedonhouses.net

Również w kuchni zadbano o każdy szczegół. Wiszące garnki, blat stołu, zasłonki i tapeta to wszystko idealnie do siebie pasuje. Nawet Kevin ma czerwony sweterek.

Źródło: http://hookedonhouses.net

 

Źródło: http://hookedonhouses.net

Estetyka wnętrz w Kevinie samym w domu jest dla mnie czymś wyjątkowym i z pewnością również ona – obok świetnej fabuły i postaci – czyni ten film jedynym w swoim rodzaju i sprawia, że chcemy go oglądać co roku. Żadna inna produkcja świąteczna nie jest tak popularna i wcale mnie to nie dziwi.

Na zakończenie tego wpisu mam dla Was jeszcze krótki filmik, który znalazłam w Internecie.

Interiors: Home Alone from Interiors on Vimeo.

Dajcie znać, czy lubicie ten film i jeśli tak – co najbardziej Wam się w nim podoba? A może i Wy macie ulubione filmy, w których pojawiają się ciekawe wnętrza? Jeśli tak, napiszcie o tym w komentarzach.


Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz