Jak przygotować się do rozmowy z architektem wnętrz?

Planując wykończenie lub remont swojego domu, współpraca z dobrym projektantem wnętrz jest kluczowym aspektem. Warto, by wybór padł na kogoś, kto będzie nam odpowiadał w 100%, a naszym kryterium nie będzie najniższa cena. O tym, dlaczego opłaca się zatrudnić architekta wnętrz, pisałam tutaj. W tym wpisie skupimy się na tym, w jaki sposób przygotować się do pierwszego spotkania ze swoim architektem wnętrz.

Zbierz inspiracje

Nie wiem jak to wygląda w innych biurach projektowych, ale my już na etapie wyceny prosimy potencjalnych klientów o przesłanie inspiracji lub określenie preferowanej stylistyki. To bardzo istotne, by zgrać się pod kątem gustu, ponieważ każdy architekt wnętrz ma swoje ulubione style oraz takie, za którymi nie przepada, co za tym idzie, oboje możecie się męczyć podczas współpracy.

Jeśli jesteś już zdecydowany na konkretną osobę, przygotuj inspiracje w formie zdjęć, screenów lub (najczęściej) linku do tablicy na Pinterest. Dlaczego zawsze będę polecać korzystanie z tej platformy, a nie np. z polskich stron?

Ponieważ tam można znaleźć piękne i nietypowe aranżacje z całego świata, a na naszych rodzimych stronach, raczej wciąż króluje biel z szarością i drewnopodobnym laminatem. Pinterest daje nam o wiele większe możliwości.

Ważne jest też, by te inspiracje omówić ze swoim architektem wnętrz, by wiedział, co w danej inspiracji wam się podoba, a co jest przypadkowe. Znam sytuacje od koleżanek z branży, że zainspirowały się np. jakąś lampą z propozycji klientów, po czym okazało się, że inwestorom chodziło o kolor ściany ze zdjęcia, bo lampa w ogóle nie jest w ich guście. Pamiętaj, że współpraca będzie szła lepiej, jeśli dokładnie określisz swoje preferencje.

Określ swoje cele i potrzeby

Lodówka w zabudowie czy wolno stojąca? Dużo miejsca na książki? Prysznic czy wanna? Masz kota, który potrzebuje swojej własnej strefy? Te i wiele innych pytań zada ci architekt wnętrz osobiście lub w formie spersonalizowanej ankiety, dlatego dobrze zastanów się,  jakie są twoje potrzeby.

Równie ważne będzie przemyślenie rozwiązań, za którymi nie przepadasz. Mów o tym otwarcie, ponieważ szczerość jest tu niezwykle istotna. My nie będziemy cię w żaden sposób oceniać czy szufladkować, ponieważ na co dzień stajemy na rzęsach, by spełnić oczekiwania naszych klientów i jest to dla nas coś normalnego.

Określ budżet

Nie da się zrobić projektu skrojonego na miarę potrzeb bez określenia budżetu. Kilka lat temu zrobiłam ten błąd, że kiedy zapytałam klientów o kwoty, jakimi dysponują, zamiast konkretnych liczb, usłyszałam, że będzie to „budżet średnio-wyższy”. Kiedy zaczęłam robić piękny projekt z dobrej jakości materiałami, klientka widząc rosnące kwoty w kosztorysie, zapytała czy to na pewno ma tak wyglądać, bo oni zakładali kwotę X… Okazało się, że nie mają budżetu średnio-wyższego, a jedynie średnio-niższy i efekt był taki, że musiałam przerabiać projekt i wstawiać tam meble z sieciówek.

Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca, ponieważ rodzą problemy. Dlatego też podaj swojemu projektantowi wnętrz realną kwotę, którą dysponujesz, ponieważ wtedy oboje unikniecie rozczarowań.

Przygotuj pytania

Nie wiesz jak wygląda proces współpracy? Albo w jakiej formie otrzymasz rysunki lub wizualizacje? Przygotuj sobie pytania, które cię nurtują. Kiedyś usłyszałam stwierdzenie, że do klienta trzeba mówić jak do dziecka, dlatego zawsze staram się używać słów zrozumiałych i potocznych, a nie stosować branżowy język. Natomiast, jeśli dla ciebie coś jest nie do końca jasne, po prostu o to zapytaj.

Przemyśl harmonogram

Podanie dat odbioru nieruchomości czy momentu wejścia ekipy wykończeniowej jest dla nas bardzo istotne, ponieważ pozwala lepiej zaplanować harmonogram prac. Co prawda samego wykonania projektu, nie da się zbytnio przyspieszyć (nie polecam korzystania z usług osób, które np. twierdzą, że są w stanie wykonać pełny projekt w miesiąc), ale pomaga w organizacji prac.

Pamiętaj, że na wiele elementów jak chociażby drzwi czy meble czeka się nierzadko po kilkanaście tygodni. Dobrze jest zatem zgłosić się po projekt odpowiednio wcześniej, by uniknąć sytuacji, kiedy współpraca z architektem wnętrz jest „rozgrzebana”, a trzeba już zamawiać wyposażenie. To może grozić kosztownymi błędami.

Przygotowanie się do rozmowy z architektem wnętrz jest kluczowym krokiem w procesie realizacji twojego wymarzonego projektu. Zbieranie inspiracji, określanie celów i potrzeb, ustalanie budżetu, przygotowanie pytań oraz przemyślenie harmonogramu to kilka istotnych punktów, które sprawią, że w pełni wykorzystasz spotkanie z projektantem wnętrz.

Podsumowując współpraca z profesjonalistą pomoże ci osiągnąć wymarzoną przestrzeń, która odzwierciedli Twój styl i spełni wszystkie twoje oczekiwania oraz sprawi, że zaoszczędzisz pieniądze, ponieważ wszystkie elementy aranżacji, będą odpowiednio przemyślane.