Urządzanie kuchni to proces, który wymaga staranności i przemyślenia, ponieważ kuchnia stanowi serce domu. To miejsce, w którym spędzamy dużo czasu gotując, jedząc i spotykając się z rodziną i przyjaciółmi. Jednak niektóre pomysły projektowe mogą prowadzić do frustracji. W tym artykule przedstawię 10 najbardziej niepraktycznych wg mnie pomysłów, których warto unikać podczas projektowania kuchni.
1. Brak wystarczającej przestrzeni na przechowywanie
Pierwszym i najważniejszym błędem jest brak odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania. Kuchnia powinna być zaopatrzona w odpowiednią liczbę szafek, półek i szuflad na naczynia, garnki, patelnie i artykuły spożywcze. Brak miejsca do przechowywania prowadzi nie tylko do bałaganu, ale także utrudnia organizację kuchni, co może wpłynąć na naszą wydajność w czasie gotowania.
2. Zbyt mała przestrzeń robocza
Drugim błędem jest zbyt mała przestrzeń robocza. Kuchnia to pomieszczenie, w którym przygotowujemy posiłki, a więc potrzebujemy odpowiednio dużo miejsca do krojenia, siekania i mieszania składników. Zbyt mała przestrzeń robocza utrudnia pracę, co może prowadzić do frustracji i wydłużać czas gotowania. Przykładem takiego błędu jest umieszczanie piekarnika w wysokiej zabudowie, kosztem blatu roboczego. Rozumiem, że piekarnik na wysokości jest dla wielu osób bardziej praktycznym rozwiązaniem, ale nie może to się odbywać na niekorzyść miejsca do przygotowywania posiłków, które de facto potrzebne jest najczęściej.
3. Zbyt duża lub zbyt mała wyspa kuchenna
Wyspa kuchenna może dodawać elegancji i funkcjonalności w kuchni, ale jej rozmiar jest bardzo istotny. Zbyt mała wyspa może być niepraktyczna, a zbyt duża może utrudniać poruszanie się po kuchni. Ważne jest, aby dostosować rozmiar wyspy do dostępnej przestrzeni i naszych potrzeb.
4. Niewłaściwe oświetlenie
Oświetlenie odgrywa istotną rolę w kuchni. Brak odpowiedniego światła nad obszarem roboczym może sprawić, że gotowanie stanie się trudniejsze i mniej przyjemne. Zadbaj o to, by pod szafkami górnymi umieścić oczko lub taśmę LED, a w przypadku braku wiszących mebli, aby zaplanować w pobliżu kinkiet lub lampę sufitową.
5. Nieodpowiednie materiały wykończeniowe
Wybór materiałów wykończeniowych, zarówno mebli, jak i podłóg i ścian, powinien być podyktowany nie tylko naszym gustem, ale również kwestią praktyczną. Najpopularniejszymi błędami materiałowymi, które widuję u osób samodzielnie urządzających kuchnię są:
– ciemne fronty na wysoki połysk, które wiecznie „ozdobione” są odciskami palców;
– biała fuga w płytkach nad blatem. Do białych płytek zalecam nieco ciemniejszą fugę, ponieważ biała szybko będzie wymagała czyszczenia. Ewentualnie można zastosować fugę epoksydową, która jest bardziej odporna na brud;
6. Płyta lub zlew bezpośrednio przy ścianie lub wysokiej zabudowie
Umieszczając płytę indukcyjną lub zlewozmywak bezpośrednio obok ściany lub wysokiej zabudowy meblowej, sprawiamy, musimy liczyć się z tym, że cały czas będziemy uderzać w nią łokciem. Jeśli w naszej kuchni każdy centymetr jest na wagę złota, umieśćmy obok szafki ze zlewem/płytą chociaż wąskie cargo, by mieć minimum dystansu.
7. Niewystarczająca liczba gniazdek elektrycznych
W czasach Termomixów, frytkownic i ekspresów do kawy, brak odpowiedniej ilości gniazdek utrudnia korzystanie z tych urządzeń. Urządzając kuchnię, nigdy nie zostawiaj aktualnej ilości gniazd (np. określonej przez dewelopera), bo z pewnością będzie ich za mało.
8. Nieergonomiczne ustawienie urządzeń
Umieszczenie piekarnika, mikrofalówki lub zlewozmywaka zbyt nisko lub za wysoko może zniechęcać do przebywania w kuchni. Weź pod uwagę wzrost domowników, a szczególnie osoby, która najczęściej przyrządza posiłki i w miarę możliwości dostosuj do tego wysokości sprzętów.
9. Brak miejsca na recykling i segregację śmieci
Współczesne kuchnie powinny uwzględniać miejsce do przechowywania odpadów i możliwość segregacji śmieci. Dbanie o środowisko to ważna kwestia, którą warto uwzględnić w projekcie kuchni. Jeżeli masz sporo miejsca w pomieszczeniu, możesz zrobić szerszą szafkę zlewozmywakową, by w niej zmieściły się odpowiednie sortowniki.
10. Źle dopasowane wymiary sprzętu do możliwości pomieszczenia
Nie zliczę, ile razy słyszałam od klienta, że chciałby mieć w małej kuchni lodówkę bez zabudowy, dużą zmywarkę i dwukomorowy zlewozmywak z ociekaczem. Potrzeby to jedno, a możliwości pomieszczenia to drugie. I te dwie rzeczy należy zgrać, by nie tracić miejsca na elementy, które są źle dopasowane.
Podsumowując, projektując swoją kuchnię, zwróć uwagę na te niepraktyczne pomysły i unikaj ich, aby stworzyć funkcjonalną, komfortową i estetyczną przestrzeń, która będzie służyć Tobie i Twojej rodzinie przez wiele lat.
A jakie są Twoje przemyślenia na ten temat? Daj znać w komentarzu!
Tags: błędy podczas urządzania wnętrzbłędy projektowekuchniaprojektowanie kuchniprojektowanie wnętrz