Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?

Jeśli trafiłeś na ten wpis, zapewne czeka Cię wykończenie mieszkania lub domu i zastanawiasz się, czy warto w tym temacie skorzystać z pomocy profesjonalisty. Postaram się rozwiać twoje wątpliwości niniejszym artykułem.

Na czym polega współpraca z architektem wnętrz?

Na to pytanie szerzej odpowiem w innym wpisie, a teraz skupię się na ogólnym zarysie owej współpracy. Przede wszystkim naszym zadaniem – jako projektantów – jest stworzenie ergonomicznej i spójnej estetycznie przestrzeni, w której nasi klienci będą czuli się doskonale.

Początkowo omówione zostaną wszelkie potrzeby, zarówno te praktyczne, wizualne oraz finansowe, co sprawi, że architekt wnętrz będzie wiedział, jakie ma możliwości. Następnie powstanie układ funkcjonalny w formie rzutu, który nakreśli rozmieszczenie poszczególnych elementów wnętrz.

Jest to niezwykle istotny etap współpracy, który wymaga od nas mnóstwa kreatywności oraz dużej wiedzy z zakresu ergonomii i możliwości fizycznych najróżniejszych materiałów.

różowa łazienka
Projekt: Martyna Szulist - Pracownia Bueno

Kolejnym punktem współpracy jest stworzenie wizualizacji 3D, dzięki którym zobaczysz, jak ostatecznie będzie wyglądał twój dom.  Zawarte są w nim konkretne, istniejące materiały i dodatki.

Końcową częścią projektu są rysunki dla wykonawców oraz spis materiałów, mebli i wyposażenia wraz z cenami i adresami sklepów. Rzecz jasna wszystko jest dostosowane do określonego na samym początku przez klienta budżetu.

miętowa kuchnia
Projekt: Martyna Szulist - Pracownia Bueno

Jakie są zalety zatrudnienia architekta wnętrz?

1. Oszczędność czasu

Mimo że sam proces projekty trwa najczęściej kilka miesięcy, a czasem nawet dłużej, ty i tak zyskujesz na tym, ponieważ zajmuje się tym osoba z doświadczeniem. Projektowanie wnętrz nie polega na postawieniu mebla, kwiatka i pomalowaniu ścian. To bardzo pracochłonny proces projektowo-twórczy, którego uczymy się latami.

2. Przemyślany układ i wygoda

Owszem szafę może „zaprojektować” ci stolarz, a łazienkę sklep z płytkami… Tylko, czy jesteś pewien, że oni włożą w to serce, czy może tylko będą starali się sprzedać swoją usługę? Czy aby na pewno chcesz mieć dom posklejany z części wymyślonych przez różne osoby, które nie patrzą na całość?

Architekt wnętrz będzie starał się stworzyć przestrzeń, która w zupełności będzie skrojona na miarę twoich potrzeb.

3. Spójność estetyczna

Nie oznacza to, że każde pomieszczenie ma wyglądać identycznie, ale my potrafimy je tak zaczarować, że znajdzie się w nich jakieś nawiązanie do pozostałych.

4. Mniej stresu

Dobrze przygotowany projekt zawiera tyle szczegółów, że wykonawcy nie będą zamęczać inwestora milionem pytań, ponieważ projektant określi nawet kolor fugi oraz nazwę uchwytu, jaki ma się znaleźć w domu.

5. Panowanie nad budżetem

Czasem zdarza się tak, ze klienci marzą o materiałach z najwyżej póki, ale ich budżet na to nie pozwala i dopiero rozmowa z architektem wnętrz sprowadza ich na ziemię. Nasz projekt zawsze jest dostosowany do możliwości finansowych inwestora, a jeśli potrzeba znaleźć zamienniki konkretnych elementów, wówczas wiemy, gdzie ich szukać.

Biała, klasyczna kuchnia, blat catalacta okap tuba
Pracownia Bueno

Jak wybrać architekta wnętrz?

Wybór odpowiedniej osoby do zaprojektowania  twojego domu jest niezwykle istotny i nie powinno się tego robić pochopnie, ponieważ będzie to człowiek, z którym będziemy współdziałać przez najbliższe kilka miesięcy.

Oto kilka kryteriów, które według mnie są najważniejsze przy zatrudnieniu architekta wnętrz:

1. Portfolio

Znaczącym aspektem jest podobny gust. Jeżeli znajdziesz osobę, której realizacje rezonują z twoim poczuciem estetyki, to wiedz, że jest to właściwy człowiek.

Niestety część społeczeństwa ma mylne wyobrażenie na temat naszej pracy i myśli, że projektant za drzwiami ma zostawić swoje przekonania i wykonywać tylko zalecenia inwestora. Absolutnie nie tak to wygląda w rzeczywistości. Jeżeli pomysł klienta wyda nam się zły pod względem estetycznym lub praktycznym, proponujemy zamiennik. Tym bardziej niesamowicie ważne jest, by wybrać architekta wnętrz, z którym będziesz nadawać na tych samych falach, by później w tym układzie nikt się nie męczył.

2. Opinie i polecenia

Warto zapoznać się z tym, w jaki sposób inni klienci opisują kooperację z daną pracownią projektową. Na jakich wartościach się skupiają? Czy są one dla ciebie równie ważne?

3. Zakres współpracy

Każde biuro projektowe może oferować nieco inny zakres projektu, dlatego dobrze jest wiedzieć, czego tak naprawdę oczekujemy. Jednemu klientowi wystarczy projekt koncepcyjny, bez wizualizacji,  drugi będzie potrzebował pełnego pakietu, a trzeci również wizyt na budowie.

fototapeta z mapą, zielona sofa welurowa, stół industrialny, cegła
Projekt: Martyna Szulist - Pracownia Bueno

Pamiętaj, że decydując się na zatrudnienie architekta wnętrze, zyskujesz nie tylko piękny i funkcjonalny projekt, ale również więcej spokoju i czas, którego nie musisz poświęcać na samodzielne poszukiwania najlepszych rozwiązań. Nie jest to niemożliwe do wykonania, ale ostatecznie może kosztować więcej, niż inwestycja w projektanta wnętrz.

Masz jakieś pytania lub przemyślenia na ten temat? Jeśli tak, podziel się nimi w komentarzu.

Szukasz architekta wnętrz? Sprawdź naszą ofertę!