10 pomysłów na antresolę

10 pomysłów na antresolę

Kto z nas nie marzy o wnętrzach pełnych przestrzeni i ergonomii? Jednak rzeczywistość, z którą przychodzi nam się zderzyć jest często zupełnie inna i musimy zadowolić się mniejszym metrażem i wielofunkcyjnością pomieszczenia. Na szczęście od tego są architekci wnętrz, by doradzić inwestorowi najlepsze rozwiązania dla projektowanego mieszkania.

Kiedy chcemy powiększyć przestrzeń, która nas otacza, a nie mamy możliwości zrobienia tego na szerokość, możemy umieścić we wnętrzu antresolę, która spełni rolę sypialni. Wbrew pozorom nie musimy mieć bardzo wysokich pomieszczeń, by zdecydować się na ten zabieg, ale rzeczą oczywistą jest, że im wyżej umieszczony sufit, tym lepiej. Nie ma jednak przeszkód, by stworzyć swoje miejsce do spania we wnętrzu o standardowych wymiarach, jednak wtedy należy bardzo dobrze przemyśleć funkcje projektowanej przestrzeni i zastanowić się, czy będzie nam wygodnie. Minimalna odległość od posadzki do antresoli powinna wynieść ok. 2 m, aby możliwe było swobodne przemieszczanie się pod nią.

Sama jestem wielką zwolenniczką tego typu rozwiązań i bardzo chciałabym mieć kiedyś małą antresolę w swoim wymarzonym mieszkaniu. To może być po prostu dodatkowa przestrzeń np. na spanie dla gości lub przechowywanie rzadziej używanych przedmiotów. Możliwości jest wiele i zaraz przedstawię Wam kilka z nich.

#1 Niewidoczne schody

Na pierwszy rzut oka można nie zauważyć, że w pomieszczeniu znajdują się schody, które są zamaskowane w postaci półek. Jest to bardzo pomysłowe rozwiązanie, sprawiające, że aranżacja salonu nie jest przerwana nagłym pojawieniem się niepasującego elementu.

Ponadto zwróćcie uwagę na kolor ścian. Nie bez powodu są one białe. Dzięki temu antresola nie odcina się wizualne id reszty pomieszczenia, sprawiając, że całość wygląda lekko.

Źródło: http://www.home-designing.com

 

Źródło: http://www.home-designing.com

#2 Pod niebem

Osoby, które pracują w domu, doskonale znajdą problem rozdzielenia strefy spania od miejsca pracy. Często jest tak, że domowe biuro mieści się w sypialni, co nie sprzyja odpoczynkowi i nierzadko powoduje problemy ze snem. Jeśli nie mamy zbyt wiele miejsca, a przeszkadza nam spanie „w pracy”, to tutaj dobrym wyjściem również może stać się antresola.

Źródło: http://www.houseandgarden.co.uk/

#3 W kamienicy

Kamienice mają ten atut, że oprócz pięknych sztukaterii, mają też pomieszczenia przeważnie nie niższe niż 3,5 m. Przy takiej przestrzeni, nawet w kawalerce można zaprojektować bardzo funkcjonalne mieszkanie. Poniżej przykład na to, że mały metraż nie musi nas ograniczać: mini salon i łazienkę umieszczono pod antresolą i zamknięto za przesuwnymi drzwiami, dzięki czemu zyskano dodatkowego miejsca.

Źródło: http://juutakudesign.com

 

Źródło: http://juutakudesign.com

 

Źródło: http://juutakudesign.com/

#4 Porządek przede wszystkim

Osoby ceniące sobie posiadanie sporej garderoby, będą zadowolone z tej propozycji. Na łóżko wydzielono minimalną przestrzeń, natomiast resztę przeznaczono na ekspozycję ubrań i dodatków mieszkańców. Wygląda to bardzo ciekawie.

Źródło: http://www.apartmenttherapy.com

#5 Nowoczesny loft

Moda na wnętrza inspirowane stylem industrialnym przeniknęła również do umysłów użytkowników mieszkań o standardowych rozmiarach. Jak widać nawet tam można wpasować się z metalowymi schodami i fabrycznymi lampami, które ostatnio są bardzo popularne.

 

Źródło: http://feeds-binhome.mbigroup.co.id

#6 Praca na wysokościach

Fantastyczna opcja dla osób, lubiących patrzeć na innych z góry. A tak na poważnie: bardzo pomysłowo i minimalistycznie zaprojektowane wnętrze. Widać, że wszystko jest tu doskonale przemyślane, łącznie ze schodami, które są prawie niewidoczne na tle białej ściany.

Źródło: http://www.studioata.com/work/

 

Źródło: http://www.studioata.com/work/

#7 Praca na wysokościach II

W tym przypadku projektanta zdecydowanie poniosła wyobraźnia, bo o ile efekt jest niezwykle ciekawy, tak nie mam pewności, czy aby na pewno w takiej pozycji pracuje się dobrze.

Źródło: http://www.decoist.com

#9 Wiele możliwości

To niewielkie mieszkanie zostało zaprojektowane przez pracownię 3xA, którą możecie kojarzyć z jednego z programów na kanale DOMO+. Zazwyczaj nie lubię płyt OSB we wnętrzach i zupełnie nie rozumiem mody na ich używanie. Ale ten projekt mnie przekonuje! Tym razem antresola została umieszczona nad korytarzem, a schody zostały wykonane w formie regału tak, jak to miało miejsce w pierwszej propozycji.

Źródło: http://3xa.pl/

 

Źródło: http://3xa.pl/

10 Pomysłowe schody

Jeśli nie mamy wiele miejsca na schody, a nie chcemy ich zrobić bardzo stromych, możemy skorzystać z poniższego patentu, a ich wewnętrzną część wykorzystać na przydatne szafki i półki.

Źródło: http://www.sabo-project.com/work/doehler-2/

Jak widzicie pomysłów na antresolę jest mnóstwo i jestem pewna, że nawet jeśli dotychczas nie byliście jej wielbicielami, to z tych propozycji znajdziecie coś dla siebie.

Dajcie znać, które z nich najbardziej przypadły Wam do gustu oraz, czy macie podobne rozwiązanie w swoim mieszkaniu.