Łazienka – jakie rozwiązanie zamiast płytek?

Łazienka – jakie rozwiązanie zamiast płytek?


WPIS GOŚCINNY

Bo jeśli łazienka, to w aranżacji z płytek ceramicznych? Niekoniecznie! Na rynku dostępny jest cały szereg alternatyw dla kafelków, które pozwalają zrealizować praktycznie każdy pomysł, jak zrodzi się w Waszych głowach.

Naturalne drewno, farba, kamień, a może wielkoformatowe zdjęcie? Wszystkie te rozwiązania zachęcają do kreatywnych eksperymentów i co istotne, wszystkie są z długim terminem ważności ? w przypadku łazienki oznacza zamienniki równie odporne na wilgotność i kałuże po kąpieli, co tradycyjne płytki łazienkowe.

Powątpiewasz? Poznaj moje propozycje i zobacz, czy projekt Twojej łazienki jednak nie będzie wymagał kilku pilnych poprawek.

Farby do łazienki ? oszczędnie i oryginalnie


Na pewno nieraz natrafiłeś na aranżację łazienki ? najczęściej od producenta baterii umywalkowej lub wanny ? gdzie zamiast płytek na ścianach była jedynie farba. Pomyślałeś sobie wtedy ? ot, taki kaprys stylisty, aby lepiej wyeksponować produkty? Niekoniecznie. Wbrew pozorom, użycie farby w łazienkowym wnętrzu to ciekawa, bezpieczna i niedroga alternatywa dla nudnych kafelków. Oczywiście pod warunkiem, że do pomalowania ścian dobierzemy odpowiedni produkt. Na półkach sklepowych znaleźć można spory wachlarz barw i odcieni. Ale oprócz koloru, warto zwrócić uwagę, aby wybrana przez nas farba spełniała kilka podstawowych wymogów: była hydrofobowa (nieprzepuszczająca wody), plamoodporna, paroprzepuszczalna i odporna na tarcie. Dzięki temu nie będziemy się musieli potem martwić, że ściany wyblakły lub się rozwarstwiły.

Zdjęcie: lazienkaplus.pl

Przy urządzaniu łazienki warto jednak zachować zdrowy rozsądek. Pomalowanie wnętrza kabiny prysznicowej lub innych miejsc stale narażonych na kontakt z wodą raczej nie skończy się najlepiej. Tam lepiej sprawdzą się płytki lub inne materiały, o których przeczytasz poniżej.

Beton, kamień czy drewno?


Płytki imitujące różne materiały, jak drewno, kamień czy nawet beton, to nic nowego. I choć producenci tworzą coraz doskonalsze kopie tych materiałów, nic nie zastąpi oryginału. Jeśli posiadasz odpowiednio wysoki budżet przeznaczony na remont łazienki to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zastosował w niej naturalne drewno lub kamień. Ważny jest dobór odpowiedniego surowca oraz zabezpieczenie go przed wilgocią.

I tak, szukając drewna do łazienki, najlepiej wybrać materiał, który z natury jest wodoodporny, np. drewno egzotyczne. Obecnie, sporą popularnością cieszy się drewno Teak – pochodzące z południowej Azji i cenione właśnie za swoją niebywałą wytrzymałość. Można nim ozdobić nie tylko ściany, ale i podłogi (w postaci paneli lub parkietów).

Zdjęcie: lazienkaplus.pl

Jeśli zaś chodzi o kamień, to najczęściej do łazienek polecany jest granit ? bardzo trwały i odporny na wilgoć, świetnie nadaje się na podłogę. Drugim polecanym materiałem jest onyks, który ze względu na występowanie w wielu kolorach, wykorzystywany jest jako element dekoracyjny.

A gdy marzysz o industrialnym wnętrzu, to płyty z betonu architektonicznego powinny sprostać Twoim wymaganiom. W przeciwieństwie do płytek, są dość duże (nawet 120×60 cm), przez co doskonale naśladują surowe, fabryczne ściany. Dla mocniejszego efektu, można położyć je też na podłodze.

Fototapeta


Zdjęcie w ramce jako dekoracja łazienki? Tak, to popularny trend, który sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne. Ale Idźmy o krok dalej – co się stanie, gdy zamiast kilku małych fotek, ścianę ozdobimy jedną, wielkoformatową grafiką? Aranżacja nie tylko będzie oryginalna (niektóre firmy nawet oferują opcję wyboru własnego zdjęcia), ale i dodaj naszej łazience głębi (zdjęcie ścieżki, tunelu lub uliczki wizualnie powiększy przestrzeń). Taka dekoracja, dzięki wodoodpornym właściwościom laminowania może przetrwać długie lata.

Panele boazeryjne ? do wyboru, do koloru


To coś dla wielbicieli stylu retro, angielskiego lub amerykańskiego (tzw. master bath). Dlaczego? Bo wspólnym elementem tych wszystkich aranżacji jest wykończenie łazienki boazerią do połowy ściany. Choć niektórzy projektanci proponują uzyskanie podobnego efektu płytkami ceramicznymi (np. typu subway), trudno sobie wyobrazić, aby jakiekolwiek kafelki były w stanie zastąpić piękno charakterystycznych, pionowych desek.

Zdjęcie: lazienkaplus.pl

Zachodnia moda jest jednak dostępna także u nas, w postaci paneli boazeryjnych z płyty PCV. Mogą one imitować drewno i dodatkowo świetnie znoszą nawet kilkukrotne przemalowania ? z łatwością dostosujesz je do wybranej palety barw. Sam materiał jest lekki i poręczny, a zatem łatwy w montażu, i przede wszystkim wodoodporny.

A dla spragnionych ekstrawagancji, proponuję panele z płyt PCV, które przypominają fale lub inne abstrakcyjne wzory. W sam raz do nowoczesnej łazienki!

To jak – na kiedy planujesz remont swojej łazienki?

Autorką wpisu gościnnego jest Agnieszka Możejko, współredaktorka bloga Łazienkaplus oraz pasjonatka pięknych i funkcjonalnych wnętrz.