Znajdź idealny kominek

Znajdź idealny kominek


Mimo że na zewnątrz mamy upał, postanowiłam przekornie napisać o domowym cieple w postaci kominków, które ogrzeją nas, gdy nadejdzie jesień i zima. To dobry temat nie tylko dla zmarzluchów, do których się zaliczam, ale przede wszystkim dla osób, które lubią przytulność własnego wnętrza i domowe ognisko w dosłownym tego słowa znaczeniu.

Na drewno

Zacznijmy od najbardziej popularnych kominków, które opalane są drewnem, które muszą być podłączone do instalacji doprowadzającej powietrze oraz odprowadzającej spaliny. Tego rodzaju kominek sprawia, że pomieszczenie, w którym się znajduje, nagrzewa się dość szybko, a dzięki odpowiednim instalacjom, ciepło może być rozprowadzone po całym domu.

Rodzaj drewna, którym chcemy palić, również ma znaczenie, bowiem tutaj najlepiej sprawdzą się drzewa liściaste, takie jak buk, dąb, czy grab.

Źródło: pixabay.com

Gazowy

Główną zaletą kominków gazowych jest to, że ich obsługa jest bardzo prosta, a w dodatku nie wytwarza się popiół i sadza, przez co utrzymanie czystości jest o wiele łatwiejsze, niż w przypadku tradycyjnych kominków na drewno. Kominek gazowy musi być podłączony do przewodu gazowego oraz potrzebuje odprowadzenia spalin i dobrej wentylacji. Wkładem jest tutaj ceramiczna imitacja kawałków drewna lub węgla, które się nie spalają, tylko żarzą.

Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa – współczesne modele posiadają odpowiednie zabezpieczenia, które automatycznie odetną gaz, gdy zgaśnie płomień, więc możemy korzystać z niego bez obaw.

Na pellet

Pellet to materiał opałowy, powstały ze sparowanych odpadów drzewnych, takich jak trociny, wióry itp. Piecyki na pellet również są dość łatwe w obsłudze ze względu na ich automatyzację. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą od razu mieć ciepło w pomieszczeniu. Kolejną zaletą jest to, że tego rodzaju kominki nie potrzebują podłączenia do przewodu kominowego oraz są ekonomiczne i ekologiczne. Testowałam taki kominek i bardzo przypadł mi do gustu.

Elektryczny

Kominki elektryczne to alternatywa dla osób, które lubią ciepło i widok ognia, lecz potrzebują go w nowoczesnej i oszczędnej formie. Jedyne, czego wymagają, to podłączenie do prądu. Wyglądają elegancko, czysto, a ogień, który w nich widać, to po prostu imitacja.

Źródło: ebay

Biokominki

Mój absolutny faworyt, którego postanowiłam zostawić na sam koniec, ponieważ dopiero staje się popularny wśród użytkowników. Co prawda nie daje tyle ciepła, co wcześniej wymienione kominki, ale jego ogromną zaletą jest to, że możemy go umieścić praktycznie w każdym pomieszczeniu, które posiada dobrą wentylację.

W biokominkach tradycyjne wkłady zastąpiono biopaliwem, które ma postać płynną lub żelową. Nie wymaga podłączenia do komina oraz nie wytwarza popiołu, przez co wygląda bardzo estetycznie i często jest stosowane właśnie jako element dekoracyjny.

Biokominek. Źródło: https://www.kominysystem.pl

Mam nadzieję, że trochę Wam przybliżyłam tematykę kominków i przydadzą się Wam te informacje. Dajcie znać, czy macie któryś z tych piecyków w domu i jakie są wasze spostrzeżenia na ten temat, ponieważ dzięki temu i ja będę wiedziała więcej 🙂

Zapisz

Zapisz


Zapisz

Zapisz

Zapisz