Szklane drzwi w domu – czy to dobre rozwiązanie? Zalety i wady

WPIS GOŚCINY

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz coraz częściej pojawiają się szklane drzwi wewnętrzne. Idealnie komponują się z pomieszczeniami urządzonymi w stylu minimalistycznym, skandynawskim czy loftowym. Pasują do innych szklanych elementów wyposażenia, jak stoły, schody czy dodatki. Jakie są zalety i wady takich drzwi?

Szklane drzwi to rozwiązanie oryginalne i wciąż nietypowe, dlatego najczęściej zobaczymy je w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. W pomieszczeniach, w których zależy nam na doświetleniu i ciekawych elementach wyposażenia, drzwi ze szkła sprawdzą się idealnie. Będą ciekawym uzupełnieniem domów i mieszkań urządzonych w stylu minimalistycznym lub skandynawskim, w których naturalne materiały odgrywają kluczową rolę. Bardzo efektownie podkreślą wnętrze urządzone w stylu urban jungle, szczególnie jeśli wybierzemy drzwi dwuskrzydłowe ze szprosami. Poczujemy się wtedy jak w prawdziwym ogrodzie lub oranżerii.

Szkło, które przeznaczone jest do takich rozwiązań to tzw. szkło bezpieczne, czyli hartowane i klejone na folii. Dzięki temu nawet w przypadku uszkodzenia czy rozbicia małe kawałki nie rozprysną się po całym pomieszczeniu, tylko pokruszą się i utworzą ?pajęczynkę? na drzwiach. Możemy też wybrać szkło o różnym poziomie zaciemnienia ? mleczne (satynowe) lub ze zmiennym poziomem przezierności. To doskonała opcja do zachowania prywatności w miejscach, takich jak łazienka czy sypialnia.

Drzwi wykonane z przezroczystego szkła pozwalają na swobodny przepływ światła i stanowią dodatkową ozdobę wnętrza. A jeśli mowa o dekoracjach to do wyboru jest bogata paleta kolorów szkła, jak i zdobień na tafli przeszklenia. Ponadto możemy wybrać model ze szprosami, który dodatkowo wprowadza ciekawy klimat w salonie lub sypialni. 

Szklane drzwi w domu – przegląd rozwiązań

Na rynku możemy wyróżnić kilka rodzajów drzwi szklanych ? tradycyjne rozwierane, dwuskrzydłowe lub przesuwne. Z uwagi na rodzaj szkła mogą być drzwi gładkie lub z wzorami, ze szkła mlecznego i przezroczystego, z całej tafli szkła lub ze szprosami. Każde z rozwiązań można zastosować w różnych pomieszczeniach w domu.

Drzwi tradycyjne sprawdzą się w każdym pomieszczeniu zamiast ich klasycznej wersji z drewna lub sklejki. Prezentują się lekko, estetycznie i bardzo efektownie. Podkreślą aranżację i sprawią, że pomieszczenie będzie optycznie większe oraz doświetlone.

Dwuskrzydłowe drzwi to idealne rozwiązanie w salonie, np. przejście z holu lub z kuchni do pokoju dziennego. Szkło sprawi, że przestrzenie te, w dyskretny sposób, będą od siebie oddzielone. Jeśli zastosujemy szkło przezroczyste zawsze będziemy mieć podgląd tego, co dzieje się w salonie lub w kuchni.

W tym miejscu ciekawie wyglądać będą także drzwi przesuwne, które nie zajmują miejsca, a skutecznie odgradzają wnętrza od siebie. Możemy je też zastosować pomiędzy pokojem dziennym a oranżerią, a w mieszkaniu typu loft jako ściankę oddzielającą sypialnię od reszty mieszkania. Modele, które można przesuwać najlepiej stosować w większych pomieszczeniach, dzięki czemu nie przytłoczą one wnętrza, a wręcz wypełnią je światłem i powiększą optycznie metraż pokoju.

Zalety szklanych drzwi

Drzwi szklane to zdecydowanie bardzo atrakcyjny dodatek do aranżacji wnętrz. Prezentują się niezwykle ciekawie, szczególnie w nowoczesnych pomieszczeniach. Szeroki wybór kolorów, przeszkleń i wyglądu drzwi pozwala dopasować poszczególne modele do wystroju i stylu, w jakim urządzone jest całe mieszkanie lub dom.

Ich walory estetyczne i atrakcyjny design idą w parze z wysoką jakością oraz bezpieczeństwem. Szkło używane do produkcji drzwi jest wytrzymałe i trwałe. Jednocześnie szkło jest odporne na wilgoć, co sprawia, że mogą być stosowane w łazience, oranżerii czy kuchni. Ponadto drzwi szklane powiększają i doświetlają pomieszczenia, co szczególnie docenimy mając niewielką kuchnię, salon czy sypialnię lub gdy są ulokowane po północnej lub wschodniej stronie domu.

Szklane drzwi idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach bez okna, np. w małej łazience, schowku lub aneksie kuchennym. Opcja przesuwna, to dodatkowa oszczędność miejsca przy maksymalnym poziomie walorów estetycznych, ponieważ drzwi szklane prezentują się niezwykle oryginalnie.

Materiał przesłany przez autorkę

 

Wady szklanych rozwiązań

Szklane drzwi, choć zachwycają stylistyką nie każdemu mogą przypaść do gustu. Szczególnym wyzwaniem może być brak maksymalnej prywatności. Nawet bielone drzwi przepuszczają światło, widać więc cienie osób poruszających się w drugim pokoju. Niektórzy mogą czuć się przez to niekomfortowo.

Drzwi ze szkła charakteryzują się także niską izolacyjnością akustyczną. Z uwagi na fakt, że nie tłumią dźwięków, tak jak klasyczne drewniane drzwi, nie zawsze sprawdzą się w pomieszczeniach, w których na ciszy zależy nam najbardziej. To istotne szczególnie w  mieszkaniach lub małych domach, gdzie sypialni znajduje się w sąsiedztwie kuchni lub salonu.

Kolejnym wyzwaniem mogą być odciski palców, czyli podatność na zabrudzenia. Na szczęście szkło można bardzo szybko i łatwo wyczyścić. Ostatnią wadą, o której warto wspomnieć jest cena drzwi szklanych, która jest zdecydowanie wyższa niż kwoty za inne rozwiązania.

Autorką wpisu gościnnego jest Ola – redaktorka bloga Fixly i miłośniczka aranżacji wnętrz.