Jak dodać wnętrzom orientalnego klimatu?

Ekspresja w twoim domu

Są takie trendy w aranżacji wnętrz, które zdają się być ponadczasowe. Jednym z nich wg mnie są orientalne wzory, które najczęściej spotykamy w formie płytek typu patchwork. Ozdabiamy nimi najczęściej podłogi, a trochę rzadziej ściany, dzięki czemu wnętrza stają się pełne życia. Przywodzą na myśl estetykę Półwyspu Iberyjskiego czy Maroka i sprawiają, że dane pomieszczenie dostaje temperamentu. Stylistyka płytek z wzorami najchętniej przypada do gustu miłośnikom eklektycznych aranżacji oraz wielbicielom podróży.

Najbardziej kojarzonym z płytkami krajem jest Portugalia, skąd pochodzą słynne azulejos, czyli najczęściej kwadratowe kafelki pokryte wzorami. Zostały one wprowadzone przez Maurów i początkowo zawierały tylko geometryczne zdobienia, by następnie poprzez inwencję Hiszpanów, mogły pojawić się również motywy roślinne.

Wnętrza, w których pojawiają się kolorowe lub monochromatyczne wzory sprawiają wrażenie bardziej dynamicznych. Czasem wśród moich klientów da się zauważyć, że mimo iż podobają się im kafle z ornamentami, wybierają bardziej uniwersalne rozwiązania w obawie, że ekspresyjna stylistyka płytek sprawi, iż szybciej będą marzyć o kolejnym remoncie.

Dodatki zamiast bazy

Jak zatem pogodzić sympatię do wzorzystych kafli z jednoczesnym zamiłowaniem bezpiecznego wyglądu naszego domu?

Otóż można to zrobić za pomocą dodatków do wnętrz takich jak dywany, poduszki, koce, plakaty czy chociażby… deska kuchenna. Wybór jest naprawdę ogromny i ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Od jakiegoś czasu brakowało mi w kuchni sporego podłoża, żeby móc na nim przygotowywać różne potrawy, które wymagają więcej miejsca. Znalazłam produkt, który nie dość, że jest praktyczny, to można go zamówić z przeróżnym nadrukiem, m.in. portugalskich kafli. Szklana deska kuchenna, bo o niej mowa jest bardzo użyteczna, łatwa w myciu, a grafikę, która się na niej znajduje, możemy dopasować do naszych upodobań. Wg mnie pomysł na to, aby akurat płytki były na niej nadrukowane, jest świetny, ponieważ od razu czujemy się jak byśmy się przenieśli w ciepłe miejsce.

Szklana deska kuchenna

Wzory i kolory

Kolejnym elementem, który może podkreślić nasze zamiłowanie do orientalnej estetyki możemy być plakat przedstawiający płytki. Dekoracje ścienne mają to do siebie, że ich zawartość możemy wymieniać w zależności od upodobań. Plakat, który już nam się znudził, można odwrócić tyłem i przykryć nowym nabytkiem.

Oprócz produktów czysto dekoracyjnych, warto zwrócić również uwagę na te, które pełnią też jakąś funkcję. Mowa o tekstyliach, takich jak poduszki czy obrusy. W ich przypadku również sprawdzą się hiszpańskie czy marokańskie ornamenty.

Dywan winylowy

Podobnie z dywanami, które zachwycają nas swoją różnorodnością zarówno motywów, jak i wymiarów. Oprócz tradycyjnych, tekstylnych dekoracji podłóg, w miejscach np. bardziej narażonych na zniszczenie przez zwierzęta, można wykorzystać dywan winylowy (Dywanomat.pl), który podobniej, jak wspomniana wyżej deska, ma nadruk z wzorem a la płytki. Tego typu rozwiązanie jest również dobre na taras czy balkon lub do przedpokoju.

Dywan winylowy jest bardzo łatwy w czyszczeniu, przez co może zastąpić jego tekstylny odpowiednik w pomieszczeniach narażonych na większą ilość piasku czy błota.

Jak sami widzicie, wybór produktów, które dodadzą naszym wnętrzom orientalnego akcentu jest spory i nie trzeba od razu wzywać fachowca do kładzenia nam płytek. Dekoracje oraz przedmioty codziennego użytku, które zawierają orientalne motywy, mogą stać się dobrym wyjściem, dla osób, które potrzebują mieć tylko trochę hiszpańskiej energii w swoim domu.

Ciekawa jestem, czy wy posiadacie któryś z nich lub macie jakieś inne przemyślenia w powyższym temacie? Czekam na wasze komentarze.