Ergonomia w kuchni

Ergonomia w kuchni

Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w domu, w którym toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Nie bez powodu każda impreza ostatecznie przenosi się do tego pomieszczenia. Przy urządzaniu kuchni warto przemyśleć wszystko dokładnie i znaleźć najlepsze rozwiązanie, by była funkcjonalna.

Trójkąt roboczy

Projektowanie kuchni zaczniemy od rozrysowania schematu rozmieszczenia niezbędnych elementów, jakich jak lodówka, piekarnik oraz zlew. Tutaj warto zauważyć, że rozstawienie tych sprzętów nie powinno być przypadkowe i zawsze powinniśmy zastosować zasadę trójką roboczego, której przykłady znajdziecie poniżej.

Wierzchołkami naszego trójkąta będzie lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka, czyli sprzęty, z których korzystamy najczęściej.

Jeden rząd

Jeśli nasza kuchnia jest na tyle wąska, że mieści się w niej tylko jeden rząd szafek, nie mamy możliwości zastosowania trójkąta roboczego, dlatego wówczas powinniśmy wprowadzić odpowiednią kolejność poszczególnych elementów. Zaczynamy od lodówki, następnie jest zlewozmywak, a na samym końcu umieszczamy kuchenkę.

Pamiętajcie, że przy każdym z tych elementów powinno zostawić się choćby fragment blatu roboczego, by nie przylegały one bezpośrednio do siebie. Wiem, że w mikroskopijnych kuchniach jest to wyzwanie, ale wierzę, że sobie z tym poradzicie.

Trójkąt roboczy w kuchni

Dwa rzędy

Aby w naszej kuchni mieściły się dwa rzędy szafek, odległość pomiędzy nimi powinna wynieść ok. 120 cm. W takim przypadku umieszczamy dwa wierzchołki po jednej stronie, a jeden po przeciwległej. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie.

trójkąt roboczy w kuchni

W kształcie litery L

Kuchnia w kształcie litery L to chyba najbardziej popularne ułożenie, jakie spotykamy w polskich mieszkaniach. Możemy zastosować zarówno wersję z kuchenką, jak i zlewozmywakiem pośrodku, ale ważne, by piekarnik nie znajdował się bezpośrednio obok lodówki ze względu na dbanie o oszczędność energii.

trójkąt roboczy L

W kształcie litery U

Kolejne ustawienie jest idealne dla kuchni, których szerokość wynosi co najmniej 240 cm, żebyśmy mogli swobodnie się poruszać w naszym trójkącie. Układ litery U sprawia, że lodówkę i piekarnik powinniśmy umieścić po przeciwnych stronach, natomiast zlew musi się znaleźć na prostopadłej do nich ścianie.

Jeśli w tym miejscu mamy okno, w celu swobodnego korzystania z niego, powinniśmy wybrać baterię, która chowa się w blacie lub umieścić ją w takim miejscu, by nie kolidowała podczas otwierania.

trójkąt roboczy w kuchni w kształcie U

Ergonomia

Wiecie już – z wcześniejszej części wpisu – ile powinno wynieść przejście między rzędami szafek. A co z ich wysokością i głębokością? Przejdźmy teraz do tego tematu.

Wysokość blatu

Standardowa wysokość blatu to 85 cm, chociaż spotyka się również trochę niższe i wyższe. Uwaga: Jeśli w kuchni mamy zmywarkę, wysokość blatu nie będzie niższa niż 85 cm, ponieważ nie jesteśmy w stanie obniżyć sprzętu. To bardzo istotne w przypadku starego budownictwa, gdzie nierzadko parapety kuchenne znajdują się na poziomie np. 83 cm!

Projektując kuchnię dla wyższej osoby, dobrze by było uwzględnić ten fakt podczas aranżacji. Ważne, by wcześniej sprawdzić, czy dana wysokość jest dla nas w sam raz i nie kierować się zdaniem sąsiada, który twierdzi, że dla niego jest idealnie.

Głębokość szafek

Blat czy szafka ma swoją głębokość, którą niektórzy błędnie nazywają szerokością. Szerokość to szerokość, a głębokość to nie ta głębokość kojarzona z wodą, czy potworem z Loch Ness, a ale po prostu… odległość od frontu do pleców szafki. Rozumiecie? 😉 Bo inaczej tego wytłumaczyć nie potrafię.

Jeśli chodzi o głębokość dolnych szafek to najczęściej wynosi ona 56 cm + front. W tym wymiarze są też wszelkie sprzęty takie jak lodówka czy piekarnik. W przypadku wąskich kuchni, w których musimy zastosować szafki po obu stronach, jeden rząd może być płytszy i mieć wymiar np. 40 cm. Jednak nie należy tego robić po obu stronach, ponieważ, jak już wspomniałam, nie zmieszczą nam się sprzęty i meble będą mniej ergonomiczne w użytkowaniu.

Górne szafki najczęściej mają głębokość 28-36 cm i jest to zależne od tego czy wewnątrz będzie okap podszafkowy czy nie. Pod sufitem można umieścić drugi pas szafek o głębokości dolnych, gdybyśmy potrzebowali schować tam większe sprzęty.

Szerokość szafek

Typowe szerokości szafek kuchennych wahają się od 45 do 80 cm. Aktualnie panująca moda na szuflady, sprawiła, że są one szerokości 90-120 cm.

Dobrze jest przemyśleć również szerokość szafki pod zlewozmywakiem, żebyśmy mogli swobodnie zastosować tam kosze na segregację śmieci. Tutaj ciekawym rozwiązaniem jest szeroka, wysuwana szafka.

Przestrzeń między szafkami

Przestrzeń między szafkami powinna wynosić 50-60 cm, dotyczy to również sytuacji, gdy w projekcie mamy okap podszafkowy i płytę indukcyjną. Uwaga: płyta gazowa potrzebuje większej odległości od okapu (standardowo min. 75 cm, ale na rynku są też okapy, które pozwalają na nieco ponad 60 cm).

A tu na deser jeszcze moje zdjęcie w kuchni studia DomLux, podczas kręcenia relacji. Było wesoło!

studio-mebli-kuchennych-trojmiasto

Na dziś to byłoby wszystko. Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam w urządzaniu własnej kuchni, a jeśli macie jakieś uwagi lub pytania, czekam na Wasze komentarze. Dajcie znać, czy chcecie więcej tego typu postów.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz