Aromaterapia – ukojenie dla Twojego domu

ARTYKUŁ GOŚCINNY

Łagodny i przyjemny zapach w domu to nie tylko jego atrakcyjna wizytówka, ale i sposób na lepsze samopoczucie. Odpowiednio skomponowane nuty zapachowe potrafią odprężyć, poprawić nastrój a nawet przywołać piękne wspomnienia. Sprawiają, że do domu chętnie się wraca i miło w nim przebywa.

Magiczna moc zapachów

Przede wszystkim – musisz wiedzieć, że zapach, który dominuje w Twoim domu, jest równie wyjątkowy i unikalny jak Twój własny. Zapach ten wiele mówi o charakterze domu oraz o mieszkających w nim domownikach. Wybierając dodatki do wnętrza – takie jak świece bądź kominki zapachowe – możemy wpłynąć na nastrój i atmosferę oraz korzystnie oddziaływać na samopoczucie a nawet ocieplić relacje z domownikami.

Przytulne, pięknie pachnące wnętrze sprawia, że chcemy w nim przebywać, czujemy się w nim dobrze i chętniej do niego wracamy. Odpowiednia kompozycja zapachowa wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Mięta czy lawenda mogą skutecznie  wyleczyć nas z migreny i przewlekłego bólu głowy, a aromat pieprzu wspomaga walkę z nałogiem nikotynowym.

Czym jest aromaterapia?

Na szczęście przy doborze odpowiedniego zapachu do naszego wnętrza nie musimy kierować się jedynie intuicją, a pomóc nam może wciąż zyskująca na popularności gałąź medycyny naturalnej – aromaterapia. Dzięki niej możemy z powodzeniem poprawić stan zdrowia i wspomóc walkę z przewlekłymi schorzeniami, zmęczeniem, stresem czy rozdrażnieniem. W tym celu warto sprawdzić, jakie zapachy wpłyną na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej.

Przyjemne odprężenie

Najczęściej wybieranymi zapachami do wnętrz są aromaty pomarańczy, grejpfrutów czy cytryn. Zapach cytrusów – poza wprowadzeniem lekkości i świeżości – redukuje stres i napięcie. Doskonale odpręża i uspokaja po całym dniu ciężkiej pracy, dodając nam jednocześnie energii do dalszego działania.

Jeśli jednak pragniemy w pomieszczeniu stworzyć romantyczną, intymną atmosferę, wspaniałym wyborem okaże się delikatna i słodka wanilia. Uznawana za jeden z najskuteczniejszych afrodyzjaków. Działa odprężająco, kojąco a co również istotne, sprzyja tworzeniu przytulnej atmosfery. Świetnie sprawdzi się jako zapach do sypialni lub do salonu.

Skołatane nerwy, apatia i zmęczenie to problemy cywilizacyjne, z którymi zmaga się coraz więcej osób. Warto dlatego wprowadzić do swojego domu zapachy jaśminu, paczuli i drzewa sandałowego. Dzięki nim nie tylko zmniejszymy poziom stresu i ograniczymy napięcie, ale także poczujemy większą motywację do działania, uspokoimy skołatane nerwy, a nawet wprowadzimy się w lekki stan medytacyjny.

Wzmożona koncentracja

Jeśli mamy przed sobą ważny projekt bądź egzaminy i potrzebujemy nieco więcej koncentracji, niezastąpione okażą się zapachy rozmarynu i mięty pieprzowej. Dzięki nim nie tylko na dłużej zachowamy skupienie, ale także łatwiej przyjdzie nam zapamiętanie opracowywanego materiału i jego lepsze zrozumienie. Mięta pieprzowa działa również rewelacyjnie na zredukowanie zmęczenia.

Przywróć wspomnienia

Zapachy, możemy również dobierać w zależności od konkretnego wspomnienia, jakie pragniemy przywołać. Jeśli jakieś wydarzenie z przeszłości jest nam szczególnie bliskie i wspomnienie o nim wywołuje u nas szereg różnych, pozytywnych emocji warto zadbać, by otulało każde pomieszczenie naszego domu. W tym celu można sięgnąć po coraz popularniejsze zapachy świeżego prania, skoszonej trawy czy kompozycji przywodzących na myśl piękną tęczę po burzy a nawet zachód słońca.

Najskuteczniejsze sposoby na piękny zapach w Twoim domu

Zapewnienie swojemu wnętrzu pięknego, wyjątkowego i zapadającego w pamięć zapachu, tak naprawdę nie wymaga od nas wielkiego wysiłku. Podstawą jest oczywiście systematyczne wietrzenie wszystkich pomieszczeń. Stanowi ono niejako reset oraz bazę pod gromadzenie się następnych zapachów.

Do samej aromaterapii nie ma również konieczności inwestowania w specjalistyczne urządzenia do rozpylania zapachów. Swoją przygodę można rozpocząć od zakupu świec lub kominka zapachowego, do którego świetnie nadają się zarówno olejki eteryczne, jak i woski zapachowe. Zajmują one stosunkowo mało miejsca i pozwalają na znacznie częstszą zmianę dominującego w domu zapachu. Ze zmianą zapachu nie należy jednak przesadzać, gdyż więcej niż 3 dominujące nuty, mogą powodować bóle głowy i rozdrażnienie.

Naturalne świece

Doskonałe na początek będą również naturalne świece zapachowe wykonane z wosku sojowego. Są one znacznie bardziej wydajne niż zwykłe świeczki zapachowe i świecą się nawet o połowę dłużej. Ponadto, zapobiegają również namnażaniu się zbyt wielu zapachów i stanowią piękny i stylowy element wystroju wnętrza.

Wybór odpowiedniego zapachu powinien być przede wszystkim uzależniony od naszych osobistych preferencji. Dzięki temu będzie on nie tylko piękny i wyjątkowy, ale również terapeutyczny i funkcjonalny.

Autorką artykułu jest Marysia, redaktorka internetowego magazynu NMAG.