Urządzenie kuchni nie powinno stanowić problemu, jeśli do dyspozycji mamy pokaźny metraż. Co zrobić, gdy musimy się zmierzyć z małym pomieszczeniem w bloku? Albo niewielkim salonem z aneksem, ponieważ postanowiliśmy w kuchni zrobić dodatkowy pokój i teraz musimy zorganizować na nowo wielofunkcyjne pomieszczenie? W tym wpisie zdradzę wam 20 pomysłów na to, by wasza mała kuchnia, sprawiała wrażenie większej.
1. Mała zmywarka
Jeżeli mieszkasz sam lub we 2 osoby, pomyśl o rezygnacji ze zmywarki o szer. 60 cm na rzecz 45 cm. Dzięki temu możesz zyskać cenne 15 cm, które „dołożysz” do szuflad, szafki zlewozmywakowej lub dodasz kosz cargo.
2. Sprzęty w zabudowie
W małej kuchni unikaj wolno stojących, dużych sprzętów. Lodówka o designerskim wyglądzie może być kusząca, ale weź pod uwagę, że ta do zabudowy zajmie dużo mniej przestrzeni, którą będziesz mógł wykorzystać np. na przechowywanie.
Poniżej kilka przykładów:
- lodówka wolno stojąca -> lodówka w zabudowie (może być też średnia dla dwóch osób lub podblatowa dla jednej);
- piekarnik do zabudowy o standardowej wysokości -> piekarnik do zabudowy (typowo montowany w tzw. słupkach) niski;
- kuchenka mikrofalowa wolno stojąca –> piekarnik z funkcją mikrofali lub kuchenka mikrofalowa wbudowana w szafkę wiszącą, by zyskać miejsce na blacie;
- okap wolno wiszący -> okap w zabudowie; co prawda on również zajmuje sporo miejsca, ale w szafce nad nim mamy przestrzeń na półki;
3. Stwórz iluzję większej przestrzeni
Nie od dziś wiadomo, że lustra powiększają optycznie przestrzeń i odbijają światło. Inspirując się tym, możesz zastosować nad blatem płytki z połyskiem lub szkło hartowane. Możesz też postawić na fronty w połysku lub o wyglądzie metalu.
4. Wykorzystaj narożniki
W małej kuchni liczy się każdy centymetr, dlatego wykorzystaj go jak najlepiej. Obecnie istnieje wiele ciekawych rozwiązań do szafek narożnych, dzięki którym twoja kuchnia będzie bardziej funkcjonalna. Może to być kosz typu magic corner lub popularna nerka. Zdania na temat, które z tych rozwiązań jest lepsze są podzielone, więc najlepiej wybierz się do studia mebli kuchennych i zobacz na żywo każde z nich, by wyciągnąć własne wnioski.
5. Otwórz przestrzeń
Jeśli posiadasz kuchnię w osobnym pomieszczeniu, możesz połączyć ją z salonem, dzięki czemu stworzy się większa, spójna i wielofunkcyjna przestrzeń.
6. Utrzymuj porządek
W niewielkich przestrzeniach dobrze jest utrzymać porządek i pochować zbędne elementy. Jeśli np. nie mamy możliwości ukrycia np. przypraw, możemy zrobić z nich atut i zawiesić słoiczki na ścianie lub postawić na półce, by wyglądały estetycznie.
7. Szafki do sufitu
Szafki do sufitu stały się nieodłącznym elementem współczesnych kuchni. Na półkach znajdujących się najwyżej możemy przechowywać przedmioty, które używane są od święta.
8. Więcej szuflad
Dzisiejsze szuflady dają nam mnóstwo możliwości, ponieważ możemy w nich zastosować różnego rodzaju przegrody, sortowniki itp., dzięki czemu zapanuje w nich porządek.
9. Mobilna wyspa na kółkach
Jeśli miejsce pozwala na dołożenie kolejnego mebla do twojej kuchni, zainteresuj się mobilną wyspą na kółkach. Możesz zmieniać jej położenie w zależności od aktualnych potrzeb.
10. Jasne kolory
Jasne, stonowane kolory powiększają optycznie przestrzeń, a ciemne ją zmniejszają. Użyj odcieni bieli, szarości, błękitu oraz innych pasteli, jeśli nie chcesz by twoje wnętrze wyglądało ciężko.
11. Spójność wizualna
Dobrym pomysłem jest też zaprojektowanie przestrzeni nad blatem oraz szafek w tym samym kolorze. Warto wtedy zadbać o to, by faktury tych materiałów były od siebie różne, ponieważ będzie to wyglądało na bardziej przemyślaną aranżację.
12. Stołki bez pleców zamiast krzeseł
W małej kuchni często zamiast stołu, mamy jedynie przedłużony blat kuchenny. Stołki bez oparcia może nie będą sprawiały, że chcemy na nich przesiadywać godzinami, ale będą wystarczające do zjedzenia śniadania czy pokrojenia warzyw na sałatkę. Wizualnie będą wyglądały dużo lżej niż tradycyjne krzesła.
13. Wybierz prostą dekorację okna
…lub jej brak. Każdy dodatkowy element może pomniejszyć pomieszczenie. Unikaj zasłon i dużych rolet.
14. Ukryty blat roboczy
Potrzebujesz sporadycznie nieco dodatkowego blatu? Możesz go ukryć w szufladzie! W ten sposób możesz też stworzyć dodatkowe miejsce do okazjonalnego jedzenia.
15. Zagospodaruj inne meble
Jeśli w twojej kuchni brakuje blatu roboczego, ale w pobliżu znajduje się np. kredens czy komoda, możesz ich użyć jako dodatkowego miejsca do przygotowania potraw oraz przechowania naczyń. Starą komodę możesz nawet pokryć blatem, by można było traktować ją jako przedłużenie kuchni. Myślę, że osoby zajmujące się przerabianiem mebli, miałyby tu szerokie pole do popisu.
16. Dobrze doświetl blat
Światło sprawi, że twoja kuchnia będzie wyglądała na większą. Zadbaj o to, by dobrze dobrać oświetlenie blatu roboczego.
17. Powieś deski do krojenia i inne akcesoria
Jeśli jesteś już na etapie, gdy w szafkach nie ma miejsca na kolejne akcesoria, możesz je zawiesić na ścianie, co sprawi, że staną się atutem i nie będą zajmować miejsca na blacie.
18. Przeciągnij blat na ścianę
Było już o umieszczeniu tych samych kolorów na różnych elementach, więc czas na to, by blat (np. z konglomeratu) pojawił się również na ścianie, dzięki czemu oba elementy zleją się wizualnie w całość.
19. Mini spiżarnia
Zostało ci zaledwie 30 cm na szafkę? Nic straconego! Zainstaluj tam system wysuwny typu cargo, dzięki któremu nie będziesz musiał „nurkować” w czeluściach zabudowy meblowej.
20. Przestrzeń na szybki posiłek
Nie masz miejsca na stół? Zamontuj kawałek płytkiego blatu wzdłuż ściany i dodaj do niego krzesła lub stołki, aby stworzyć kąt do jedzenia. Pamiętaj jednak, by stół miał solidne podparcie w postaci wsporników lub nóg.
Mam nadzieję, że powyższa lista przyda się osobom planującym zaprojektowanie małych kuchni. Daj znać, co z wymienionych rzeczy cię zaskoczyło lub z czym się zgadzasz (albo nie). Jakie rozwiązania do małych kuchni ty znasz? Czekam na twój komentarz!