Wnętrzarskie marki: Wzory Portugalii

Wnętrzarskie marki: Wzory Portugalii


Kiedy kilka lat temu miałam pojechać do Lizbony, zaczęłam intensywnie czytać wszelkiego rodzaju przewodniki, dzięki którym odkryłam miłość Portugalczyków do dekoracyjnych płytek zwanych azulejos. Przykuwają one wzrok i są niezastąpionym elementem większości lizbońskich wnętrz. Są to cienkie kafle, pokryte błyszczącym szkliwem, które niejednokrotnie pokrywają całe ściany, tworząc przy tym niesamowite mozaiki.

Wiodące motywy odnoszą się do scen historycznych, religijnych i mitologicznych. Ponadto duża część płytek pokryta jest wzorami roślinnymi lub geometrycznymi, które od jakiegoś czasu stają się coraz bardziej popularne również w Polsce, mimo że jeszcze kilka lat temu mało kto myślał o ich wykorzystaniu we współczesnej aranżacji.

Dziś ta sytuacja się zmienia i architekci coraz częściej decydują się na użycie kolorowych płytek w swoich projektach., co niezmiernie mnie cieszy, ponieważ uwielbiam takie realizacje.

Miłością do lizbońskich płytek zapałało również małżeństwo Katie i Kuba, których stolica Portugalii urzekła do tego stopnia, że postanowili się tam przenieść na stałe oraz założyli internetowy sklep z plakatami przedstawiającymi azulejos Wzory Portugalii.

Każda grafika nawiązuje nazwą do konkretnego miejsca na mapie Lizbony, oddając jego charakter i urok. Autorzy chcą wprowadzić niego południowego klimatu i słońca pod nasze dachy, którego zresztą jesteśmy bardzo spragnieni.

Zdecydowanie są to dodatki dla pozytywnie nastawionych osób, którym bliskie są lizbońskie klimaty. Mnogość wzorów sprawia, że ciężko jest się nam zdecydować na jeden z nich, ale myślę, że jak pokierujemy się kolorystyką naszego wnętrza, to na pewno trafimy na odpowiednie zdjęcie.

Ja wybrałam Baixa Bluebell ze względu na bardzo przyjemną tonację kolorystyczną, która będzie pasowała do wielu wnętrz i muszę przyznać, że prezentuje się bardzo ładnie. Nawet koleżanka raz zapytała, jak zrobiona jest ta grafika i była zdziwiona, gdy powiedziałam, że to jest zdjęcie płytek. Ot, takie małe zaskoczenie.

A tymczasem Wzory Portugalii dołączam do grona Wnętrzarskich marek, które mogę Wam polecić z czystym sercem 🙂

Dajcie znać, czy lubicie tego rodzaju dekoracje i czy znaliście wcześniej Wzory Portugalii 🙂

WZORY_PORTUGALII_PLAKAT

wzory_portugalii_1

wzory_portugalii_2

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz