PANTONE 19-4052 Classic Blue. Kolor roku 2020

Wycisza, wzbudza zaufanie, pozwala się skupić, pobudza wyobraźnię. Kolor niebieski, bo o nim mowa, został wytypowany przez Instytut Pantone jako wiodący w roku 2020.

19-4052 Classic Blue to piękny, głęboki odcień granatu, który jest niesamowicie uniwersalny. Jego wybór uzasadniono w następujący sposób:

Żyjemy w czasach, które wymagają wiary i zaufania. Nasączony rezonansem Pantone 19-4052 Classic Blue daje poczucie zakotwiczenia. Jest niczym wieczorne niebo, rozległe i nieskończone. Zachęca nas do spojrzenia poza to, co oczywiste, do poszerzenia naszego myślenia, zwiększania perspektywy i otwarcia przepływu komunikacji – powiedziała Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Pantone Color Institute.

Niebieski to kolor wyjątkowo plastyczny, który dobrze prezentuje się zarówno w postaci bazy (cała ściana, meble) lub akcentów (dywan, poduszki obraz). Możemy go łączyć z wieloma pokrewnymi oraz kontrastującymi barwami, przez co uzyskamy skrajnie różny charakter.

Pasuje zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych, co sprawia, że jest bardzo popularny.

Do czego pasuje niebieski?

Pięknie wygląda łączony z bielą, czernią, złotem. Wszelkie wzory w zawierające tę barwę prezentują się dobrze i szlachetnie. Jeśli ograniczymy się do tego zestawienia kolorystycznego, na pewno uda nam się zachować odpowiedni balans wizualny.

Obserwując aranżacje wnętrz z ostatnich lat, mogę stwierdzić, że granat najczęściej pojawia się na ścianach oraz frontach mebli kuchennych. Wielu moich klientów również wybrało właśnie ten kolor w naszym wspólnym procesie projektowym, ponieważ w przeciwieństwie do wielu innych, szybko się nie znudzi.

Źródło: https://www.livingetc.com/style/decorating-trend-celestial-style-211696

Źródło: https://pl.pinterest.com/periodhomesmg/
Źródło: https://carlaaston.com/designed/color-trend-2020-pantones-color-of-the-year-classic-blue?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+carlaastondesigned+(DESIGNED+w/Carla+Aston+%7C+Interior+Design+Blog)
Źródło: https://beautifulhouse.com.au/classic-blue-white-home-mark-d-sikes/
www.martynaszulist.pl
http://www.pracowniabueno.pl/

Z dodatkiem drewna

Kolejnym motywem, który dobrze współgra z niebieskim jest drewno. Raczej preferuję chłodny jego chłodny odcień, chociaż z tymi cieplejszymi też czasem wygląda nie najgorzej. Ważne, by kolor drewna nie był zbyt intensywny, ponieważ wówczas ryzykujemy, że podłoga przytłoczy wnętrze, a wtedy nawet granat jej już nie pomoże.

😉

Źródło: https://pl.pinterest.com/elledeco_sweden/
Źródło: https://blog.sampleboard.com/pantone-color-year-2020-interior-design/
Źródło: http://www.mixandchic.com/2017/04/a-bold-and-beautiful-new-york-apartment.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+MixAndChic+(Mix+and+Chic)
Źródło: https://www.dorisleslieblau.com/blog/sherwin-williamss-2018-color-year-top-10-interiors-oceanside
Źródło: https://www.homestolove.com.au/pantone-classic-blue-interior-ideas-20945
Źródło: https://flamingococktail.com/pantone-colour-of-the-year-2020/
https://www.apartmenttherapy.com/a-beast-of-a-kitchen-is-now-a-blue-beauty-255309?utm_source=pinterest&utm_medium=social&utm_campaign=managed&crlt.pid=camp.pOcmL2Hs2YIa?utm_term=remodeling%20a%20kitchen_9768562733
Źródło: https://www.eazywallz.com/products/colourful-abstract-memphis-3-mural-wallpaper

Kontrasty

Jeśli wolimy bardziej odważną stylistykę wnętrz, warto zwrócić uwagę na połączenie niebieskiego z żółcią, zielenią albo różem, a jako uzupełnienie dodać złoto miedź lub srebro w zależności od preferencji.

Dzięki takim zestawieniom, możemy uzyskać mocno eklektyczne, artystyczne wnętrza.

Należy też wziąć pod uwagę rodzaje tkanin, które chcemy zastosować w projekcie, ponieważ w klasycznych bardziej sprawdzą się wszelkiego rodzaju mięsiste materiały, a w nowoczesnych plecionki.

Źródło: http://homedecor.emoda.site/details/bohemian-latest-and-stylish-home-decor-design-and-life-style/O000ZL084IFU278T/46098
Źródło: https://www.heythereitslilah.com/
Źródło: https://sheerluxe.com/2019/04/30/why-we-love-lacquered-walls?utm_source=Adestra&utm_medium=email&utm_content=STYLE&utm_campaign=Tuesday%2030th%20May%20Daily%202019&utm_term=Daily
Źródło: https://www.sightunseen.com/2018/07/week-of-july-23-2018/
Źródło: https://www.dreamofhome.co.uk/2018/12/03/interior-trends-for-2019/
Źródło: https://www.interiorsbycolor.com/dulux-passionate-blue/
Źródło: http://sayehpezeshki.com/hannen-matts-rustic-glam-home-office-office-tour/
Źródło: https://theinterioreditor.com/colour-inspiration/how-to-use-blue-in-your-home/
http://www.pracowniabueno.pl

Jak sami widzicie, ciężko jest nie kochać Claasic Blue, ponieważ pięknie komponuje się z wieloma motywami i barwami.

Dajcie znać, czy podobają Wam się przedstawione tutaj inspiracje. Czy chcielibyście któryś z pomysłów umieścić w swoim domu?

Czekam na Wasze komentarze!