5 plakatów do wnętrza w stylu skandynawskim

Wnętrza w skandynawskim stylu, od lat szturmujące wszystkie magazyny i blogi wnętrzarskie, znane są między innymi ze swoich śnieżnobiałych ścian. W mało którym skandynawskim domu uświadczysz na ścianach jakiś inny odcień: ale czy to znaczy, że takie ściany zieją pustką i wioną chłodem niczym wiatr znad fiordów? Wcale niekoniecznie! Ożywiają je liczne obrazy i plakaty, dzięki którym ściany nie wydają się ani puste, ani (tym bardziej!) nudne. Ale jak wybrać taki, który nie zaburzy starannie dobranej kompozycji wnętrza? Oto kilka propozycji!

  1. Czarno-biała grafika

Czarno-białe plakaty wyglądają świetnie na tle bardzo jasnych czy wręcz białych ścian: jednocześnie wtapiają się w tło i tworzą wyrazisty, przyciągający wzrok akcent (w osiągnięciu tego efektu pomaga także prosta czarna rama, wyraźnie oddzielająca dekorację od powierzchni ściany). Wzór tego plakatu dodatkowo nawiązuje do ulubionego materiału skandynawskich aranżacji, jakim jest drewno – tutaj jeszcze w formie drzewa, ma się rozumieć.

https://myloview.pl/plakaty/

  1. Mapa w stylu vintage

Stare mapy mają nie tylko wielką wartość poznawczą: są także niezwykle dekoracyjne! Plakat z reprodukcją mapy sprzed lat (w tym przypadku – starej mapy Polski) będzie niebanalną dekoracją, która dobrze wpasuje się w różne schematy kolorystyczne, nie tylko typowo skandynawskie połączenie bieli i stonowanych barw neutralnych. Będzie wyglądać szczególnie dobrze w tych pomieszczeniach, w których dominuje klimat vintage, choć doskonale sprawdzi się także w nieco bardziej nowoczesnych wnętrzach.

  1. Portret

Najwyższy czas na odrobinę koloru! Tutaj w formie subtelnego portretu kobiecego namalowanego w stylu reklam zamieszczanych w prasie w połowie ubiegłego wieku. Stonowane kolory plakatu wydają się znacznie bardziej intensywne w zestawieniu z białą ścianą i jasnymi meblami, zamiast jednak wybijać się na pierwszy plan, tworzą klarowną kompozycję z pozostałymi przedmiotami zgromadzonymi na tej ścianie.

  1. Reprodukcja dzieła sztuki

Można się kłócić o to, czy Guernica Pabla Picassa, poruszające dzieło sztuki o dramatycznym pacyfistycznym przesłaniu, to odpowiednia dekoracja spokojnego skandynawskiego wnętrza, ale jedno nie ulega wątpliwości: kolorystycznie pasuje doskonale. Jego typowo kubistyczne, geometryczne linie znajdują odzwierciedlenie w innych elementach wystroju tego wnętrza: “konturowych” wazonach, ozdobnych porcelanowych wielościanach i minimalistycznych liniach komody: dzięki temu całość daje wrażenie ładu i harmonii, mimo gorączkowej dynamiki plakatu.

  1. Wzory kwiatowe

Choć mogłoby się wydawać, że nie ma nic bardziej oklepanego niż wzory kwiatowe, od mniej więcej dwóch lat obserwujemy swoisty renesans tej starej jak świat dekoracji. Aby uniknąć banału, projektanci mody i dekoratorzy wnętrz prezentują nam jednak kwiaty w formie, której do tej pory nie znaliśmy (nie w tej ilości w każdym razie): albo mroczne, jakby żywcem wyjęte z martwej natury jakiegoś holenderskiego mistrza, albo – jak tutaj – rozłożone na części pierwsze i przygotowane do wklejenia do zielnika.

Dajcie znać, który z wyżej pokazanych plakatów, najbardziej przypadł Wam do gustu. A może macie inne typy lub sugestie? Czekam na Wasze komentarze!

Wpis powstał przy współpracy z sklepem internetowym www.Myloview.pl