20 pomysłów na ogród wertykalny
Ogrody wertykalne, czyli nic innego jak wszelkiego rodzaju ściany pub konstrukcje pionowe, które pokryte są roślinnością, stają się coraz bardziej popularne również w naszym kraju.
Kwiaty, zioła lub inne cuda, umieszczane są w specjalnych systemach nawadniania, przez co ich hodowla jest dość łatwa, a efekt oryginalnej, ekologicznej ozdoby, zachwyci nawet największego sceptyka.
Jak się okazuje, podobną dekorację możemy stworzyć samodzielnie we własnym domu lub ogrodzie, a jej wygląd w dużej mierze zależy tylko od naszej wyobraźni. Poniżej prezentuję Wam 20 inspiracji, które być może zachęcą Was do stworzenia własnego kwietnika lub do zakupu gotowego rozwiązania.
#1
Z palet powstało już chyba wszystko. To bardzo wdzięczny i praktyczny przedmiot, który sprawdzi się również jako stojak na rośliny.
#2
Jeśli mamy w sobie ducha ekologii, to stare plastikowe butelki mogą posłużyć nam do wykonania pionowego sytemu „donic” dla naszych roślin. Wystarczy tu i ówdzie zrobić otwory, połączyć ze sobą elementy i zawiesić całą konstrukcję na ścianie.
#3
Kolejna propozycja dla wielbicieli wykorzystywania zużytych butelek plastikowych. Co powiecie na sałatę w takiej wersji?
#4
Trochę więcej zachodu będzie kosztowało nas wykonanie tego typu wynalazku, ale jeśli ze względów estetycznych nie przemawia do nas plastik, przy odrobinie wysiłku (i odpowiednich narzędzi), możemy wyczarować takie dzieło, jak widać poniżej.
#5
Słoiki również są dobrym elementem, z którego możemy zrobić nasz „zielnik”.
#6
Poniższe rozwiązanie może nie do końca pasowałaby do wnętrz prywatnych, ale myślę, że ciekawie wyglądałoby np. w jakiejś restauracji o mniej oficjalnym charakterze.
#7
Starą skrzynkę również możemy ponownie wykorzystać i posadzić w niej mech i podobne mu rośliny. Korci mnie, by spróbować zrobić coś podobnego w domu, ale zdecydowanie boję się porażki związanej z faktem, iż wszystkie rośliny mi zdychają, a by je ratować, muszę oddawać je pod opiekę mojej drugiej połowy.
#8
Kolejna propozycja z rurą w roli głównej. Co prawda trochę kojarzy mi się z PRL-em, ale może komuś z Was się spodoba?
#9
Jak już jesteśmy w temacie PRL-u, to taki kwietnik jeszcze bardziej mi o nim przypomina. Być może to wina tych kwiatów i gdyby posadzić tu cokolwiek innego, prezentowałoby się o niebo lepiej.
#10
Rewelacyjne rozwiązanie! Wygląda delikatnie i elegancko. Tylko jak zrobić taki stelaż? Jeśli wiecie, to dajcie znać!
#11
Były już rośliny bokiem, pod kątem, a teraz przyszedł czas na doniczki odwrócone do góry nogami, które można kupić w sklepie internetowym.
#12
W ramce, podobnie jak w skrzyni, możemy umieścić rośliny, które nie potrzebują głębokiej gleby, by funkcjonować. Wyglądają bajkowo, chociaż jak na nie patrzę, cały czas przypomina mi się, jak w jednym ze sklepów wnętrzarskich widziałam podobne rozwiązanie, ale… wykonane ze sztucznych roślin. Coś okropnego. Sztuczne rośliny toleruję jedynie na zdjęciach wnętrz, gdzie nie widać, że nie są prawdziwe.
#13
#14
Również ze sklejki możemy zrobić różnorodne przedmioty, jak chociażby kwietnik, w którym możemy posadzić ulubione zioła, sałatę i co tam jeszcze przyjdzie nam do głowy.
#15
Kolejna propozycja jest chyba jedną z łatwiejszych do samodzielnego przygotowania. Wystarczy kilka drewnianych elementów, haczyki i doniczki z uchwytami (lub mini wiaderka).
#16
Poniższa konstrukcja to projekt duetu Mariann Hildal i Milda Liubinskaite o nazwie HERB?, który ma spełniać funkcję ścianki działowej, w której hodowane są zioła.
#17
Kolejne dzieło daje nam możliwość zagospodarowania zielenią dowolnego kawałka ściany i wg naszego uznania. Prezentowany projekt został stworzony przez siostry Luisę i Lilian Parrado.
#18
Jeśli – tak jak mnie – przeraża Was myśl o tym, że będziecie mieli do opieki więcej niż jedną roślinę na raz – możecie pomyśleć o gotowym rozwianiu, pochodzącym z pracowni Kirra Lee & CO. W razie, gdyby hodowla się powiodła, zawsze można pokusić się o dokupienie kolejnego elementu.
#19
Umieszczenie sadzonek w zużytych żarówkach? Dlaczego nie! Wygląda to bardzo ładnie.
#20
Na koniec wracamy do tematu skrzynek, a właściwie do inspiracji nimi, bowiem poniższa konstrukcja bardzo je przypomina. Ciekawe rozwiązanie do samodzielnego stworzenia w domowym warsztacie (o którym wciąż tylko marzę).
I jak Wasze wrażenia względem wariacji na temat ogrodów wertykalnych? Macie coś podobnego w domu? Czekam na Wasze komentarze!