Ekologiczne sprzątanie łazienki: jak samodzielnie przygotować środki czystości

Ekologiczne sprzątanie łazienki: jak samodzielnie przygotować środki czystości

Coraz częściej słyszymy o tym, jak ważne jest wprowadzenie ekologicznych nawyków do swojego życia. Nie da się ukryć, że w świetle ostatnich doniesień ze świata, ciężko nie przejmować się postępującą degradacją środowiska naturalnego. Jest jednak wiele rzeczy, które możemy zmienić, żeby poprawić tę kiepską sytuację np. wprowadzić w swoje życie zasadę zero waste, ograniczyć zużycie wody lub przygotowywać ekologiczne środki do sprzątania.

Ocet i soda oczyszczona – niezawodny duet w dezynfekcji

Ocet to uniwersalny środek dezynfekujący o charakterystycznym smaku i zapachu, który wielu osobom przeszkadza. Biorąc jednak pod uwagę jego właściwości czyszczące i dezynfekujące, warto się przełamać i dać mu szansę. Zwłaszcza, że w XIV wieku włoski lekarz Tommaso del Garbo, zafascynowany potęgą octu, nawoływał do mycia nim nawet twarzy i rąk. W obliczu takich rewelacji przetarcie octem domowych powierzchni nie wydaje się już takie straszne, prawda?

Jak możecie wykorzystać ocet i sodę do sprzątania łazienki?

1.     Usuwanie kamienia z chromowanych baterii

Wymieszaj 2 łyżki soli spożywczej i łyżeczkę octu spirytusowego. Otrzymaną pastą wyczyść baterię. Drugą opcją, chyba prostszą w realizacji, jest owinięcie baterii nasączoną octem szmatką i pozostawienie jej na godzinę, żeby kamień się rozpuścił.

2.     Czyszczenie odpływu za pomocą mieszanki sody i octu.

Wsyp połowę szklanki sody oczyszczonej do odpływu, a następnie zalej ją gorącym octem i pozostaw na 20 minut. Po tym czasie puść gorącą wodę, aby przepłukać instalację.

3.     Usuwanie kamienia i osadu z toalety

Wlej szklankę octu i pozostaw ją na minimum godzinę. Jeśli kamień osadził się pod obręczą toalety, nawilż papier toaletowy octem i pozostaw na noc. Rano szybko oczyść toaletę.

4.     Czyszczenie podłóg w łazience

Podłogi warto umyć mieszanką octu, wody i olejku pomarańczowego. W celu wykonania takiego roztworu, wymieszaj szklankę octu z 5l wody i 10 kroplami olejku pomarańczowego. Tak przygotowanym płynem umyj podłogi.

5.     Usuwanie pleśni

Ocet ma doskonałe właściwości pleśniobójcze i grzybobójcze, dlatego jeżeli borykasz się z takim problemem w swojej łazience, spróbuj potraktować te miejsca szmatką zwilżoną w occie. Bardzo prawdopodobne, że pozbędziesz się nieestetycznych plam i zacieków raz na zawsze.

6.     Soda oczyszczona do czyszczenia fug

Wymieszaj sodę oczyszczoną z wodą w takiej proporcji, żeby powstała gęsta papka. Następnie nałóż na fugi, pozostaw na 15 min i zmyj ciepłą wodą.

Jak wyczyścić wannę naturalnymi środkami?

Podając Wam najskuteczniejsze sposoby na wyczyszczenie łazienki naturalnymi środkami, nie mogę pominąć wanny, która przecież, zaraz po umywalce, jest najczęściej używanym sprzętem w tym pomieszczeniu. Nawet jeżeli nie widać tego gołym okiem, wanna brudzi się najbardziej i to na jej powierzchni osadza się najwięcej chorobotwórczych bakterii. Z uwagi na fakt, że to najlepsze miejsce do relaksu po ciężkim dniu, musimy zadbać o właściwą pielęgnację jej powierzchni.

Na pewno jakaś część z Was obawia się agresywnych środków chemicznych do czyszczenia wanny ze względu na możliwość uszkodzenia delikatnego akrylu. Z drugiej strony jest grupa osób, którą martwi drażniący wpływ chemicznych środków czyszczących na skórę, a tym samym zdrowie. Żeby być spokojnym, zarówno jeżeli chodzi o zabezpieczenie powierzchni wanny przed uszkodzeniem, jak również o nasz organizm, najlepiej zrezygnować z gotowych, agresywnych preparatów czyszczących i wyczyścić wannę bardzo skutecznym, domowym środkiem odkażającym.

W celu przygotowania mieszanki wyciśnij sok z połówki cytryny i wymieszaj ze szklanką ciepłej wody. Takim roztworem wyszoruj wannę – oszałamiający i lśniący efekt, gwarantowany!

Naturalne kostki toaletowe

Nie lubisz kupnych kostka do toalety, a zależy Ci na dezynfekcji ubikacji przy każdym spłukiwaniu wody? Możesz zrobić własne kostki musujące do wc. Potrzebujesz w tym celu:

  • szklanki sody oczyszczonej,
  • 1/4 szklanki kwasu cytrynowego,
  • 1 łyżka płynu do mycia naczyń.

Wymieszaj ze sobą wszystkie składniki, przełóż do dowolnych foremek i poczekaj, aż wszystko dobrze zaschnie. Możesz już wyjąć gotowe kule toaletowe . Pamiętaj, żeby przechowywać je w szczelnie zamkniętym opakowaniu i, pomimo, że są naturalne, chronić przed dziećmi.

Jak widzisz, jest wiele sposobów na skuteczne i tanie czyszczenie łazienki. Wystarczy kilka powszechnie używanych w domu składników i chwila pracy przy ich mieszaniu, żeby stworzyć skuteczne preparaty myjące i dezynfekujące. Efekt czyszczący i satysfakcja są w tym wypadku gwarantowane.

Autorką wpisu gościnnego jest Agnieszka Możejko – na co dzień redaktorka bloga Łazienka Plus.