', 'auto'); ga('send', 'pageview');

BLOG NIE TYLKO O WNĘTRZACH

Trendy: Marmur

Trendy: Marmur

Postanowiłam poruszyć marmurowych dodatków we wnętrzach, ponieważ od dłuższego czasu obserwuję ten trend, ale wciąż nie mogę się do niego przekonać. Najzwyczajniej w świecie kojarzy mi się z nagrobkami. Serio. Mam wrażenie, że wprowadzając do wnętrza, tworzymy rodzinny sarkofag, tyle że dla żywych.

Oczywiście wszystko jest dla ludzi! Są przecież ładne, eleganckie domy z marmurem w środku. Nawet kiedyś na stażu zdarzyło mi się projektować mieszkanie w tym klimacie i wyglądało całkiem ładnie, chociaż sama w życiu nie chciałabym tam mieszkać. Od samego patrzenia robi mi się zimno.

Jednak na przekór mojej niechęci, zaprezentuję Wam dzisiaj trochę propozycji, by zobaczyć, co Wy myślicie na ten temat, bo ja niestety jestem dość oporna na niektóre trendy.

Typowo, czyli marmurowy blat

Zastosowanie marmuru jako blatu kuchennego jest chyba najpopularniejszym rozwiązaniem. Kuchnia nabiera powagi, w przeciwieństwie do mnie 😉

[EDIT: Uwaga! Marmur nie jest dobrym materiałem na blat kuchenny, ale jak widać wygląda całkiem ładnie. O jego właściwościach, trwałości itp. napiszę w innym poście. Tutaj jedynie wrzucam obrazek, by było wiadomo, jak to wygląda.]

Źródło: http://adorable-home.com/ideas/marble-accents-latest-trend-in-interior-design-11526

W połączeniu

W połączeniu z odcieniami miedzi, beżu i pomarańczowego, marmur tworzy całkiem ciekawe tło i sprawia wrażenie lżejszego i bardziej ciepłego w odbiorze.

Źródło: http://adorable-home.com/ideas/marble-accents-latest-trend-in-interior-design-11526

Lekko nowocześnie

Zdecydowanie mniej nagrobkowo wygląda marmur w zestawieniu z nowoczesnymi formami. Mimo że większość elementów jest tu utrzymanych w podobnej kolorystyce, dzięki szczegółom aranżacja staje się ciekawa.

Ale wciąż czuję, jakbym miała tam zmarznąć.

Źródło: http://www.decoist.com

Może dodatki?

Marmuru nie musimy traktować dosłownie. Równie dobrze możemy zastosować jedynie jego teksturę, co wygląda nawet interesująco. Widziałam naklejkę na laptopa z motywem marmurowym i faktycznie wyjątkowo nie kojarzyła mi się z cmentarzem. Chociaż kto wie, może umarlaki też lubią korzystać z nowych technologii?

W czasach, gdy możemy wydrukować dosłownie wszystko, chętnie bawimy się zarówno formą, jak i deseniem przedmiotów, dzięki czemu możemy mieć „marmurowe” naczynia, ścierki, tapety i wiele innych przedmiotów. Wszystko zależy od fantazji projektantów wzornictwa, a tego najwyraźniej im nie brakuje! Zresztą wiele z tych rzeczy możemy wykonać sami, jeśli tylko chcemy.

Zdecydowanie wolę taką wersję kamienia we mieszkaniu. Podobają mi się przede wszystkim tekstylia w tym wydaniu.

Zobaczcie sami i oceńcie 🙂

Źródło: http://www.greyarea.com.ph/hm-ceramic-dipping-plate-marble

 

Źródło: http://www.notonthehighstreet.com/gingko/product/brick-marble-click-clock
Źródło: https://www.heals.com/marble-clock.html
Źródło: https://www.heals.com/marble-clock.html

 

Źródło: http://www.pasamona.pl

 

Źródło: http://www.dezeen.com | Projekt: Alessandro Mendini

 

Źródło: http://www.delightfull.eu

 

Źródło: https://www.nuvango.com/products/marble-throw-pillow

 

Źródło: https://www.etsy.com/listing/245645987/top-selling-items-marble-poster-deer

 

Źródło: https://wanelo.com

 

Źródło: http://shop.tomorrow-licious.com/collections/marble/products/marble-bedding-by-ferm-living

 

Źródło: http://www.saltandpepper.com.au/tabletop/tea-and-coffee/tea-cups-and-saucers/sandp-marble-220ml-teacup-and-saucer
Źródło: http://www.poketo.com/products/marble-blank-notebook

 

Źródło: https://www.trnk-nyc.com/shop/product/marble-shower-curtain/

 

A na koniec uwaga – istna perełka pt. „Kto biednemu zabroni bogato żyć?” 😉

 

Źródło: http://www.epsombathrooms.co.uk/toilet_seats/white_marble.html

 


 • O, jeden z moich ulubionych trendów 🙂 bardzo lubię marmury, nadają szlachetności wnętrzom, szczególnie modna ostatnio calacatta i do mnie trafia. Również marzy mi się marmur w kuchni, najchętniej mojej 😉 ale obawiam się jego porowatej struktury, która ponoć chłonie kolory i reaguje z wieloma kuchennymi substancjami. Myślałam o zamienniku w postaci spieków kwarcowych, ostatnio „nadruki” na nich są coraz lepsze i coraz lepiej imitują naturę. Co Ty o tym sądzisz?
  Pozdrawiam 🙂

  • Masz rację, spieki kwarcowe będą dużo lepszym rozwiązaniem, niż prawdziwy marmur. Teraz mamy naprawdę mnóstwo wzorów do wyboru, więc można szaleć 😉 Widzę, że rozwinięcie tematu blatów kuchennych byłoby dobrym tematem, więc postaram się za jakiś czas zgłębić temat i napisać coś więcej na ten temat.

   • Ja jestem w trakcie zbierania informacji na taki wpis blatowy, myślę że zdanie architekta wnętrz oraz projektanta kuchni świetnie się uzupełnią 🙂 Blaty to temat rzeka. Im dłużej w nim siedzę, tym trudniejsze jest dla mnie określenie, co jest najlepsze na blat.

    Dopiero zwróciłam uwagę na perełkę na końcu… jest przekoniczna, ale i tragiczna. Pokazuje co moda robi z naprawdę fajnym materiałem, i dlaczego trzeba na mega modne materiały/rzeczy uważać, bo za chwilę mogą nas bombardować w każdej sferze naszego życia, do obrzydu niestety 🙁

    Mam nadzieję, że calacatta jako piękny, szlachetny kamień, obroni się i nie podzieli losu wielu modnych materiałów.

 • Zofia – Sukhi.pl

  Marmurowe dodatki są bardzo ciekawe. Dopiero niedawno się do nich przekonałam, ale podobają mi się coraz bardziej!

 • Marmur kiedyś kojarzył się z zupełnie innym rodzajem „działalności” 😉 Zaczęto go stopniowo wprowadzać we wnętrzach – ale nie każdy miał odwagę na taki krok, gdyż kojarzył się z przepychem, kolumienkami i typowo nowobogacką aranżacją wnętrz. Osobiście nie do końca przemawia do mnie ten materiał, cieszę się jednak, ze pojawia się w różnych formach – dekoracjach, bo dzięki temu może na nowo przekonać do siebie rzesze zwolenników 🙂 Świetne przykłady – grafiki, zegary i deska do krojenia podbiły mnie w 100% 🙂